fbpx

Artykuł

DAC7 i problemy podatkowe firm

Dyrektywa DAC7 - Booking, OLX, Allegro - problemy podatkowe firm usługowych - doradztwo i rozwiązywanie problemów - Biuro rachunkowe Gdańsk - Larysa Kubiak

Platformy cyfrowe i problemy podatkowe salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz barberów

W dobie cyfryzacji wiele branż korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ułatwiają one prowadzenie działalności. Z platform cyfrowych chętnie korzysta sektor usług kosmetycznych i fryzjerskich. Jednym z takich narzędzi są platformy i aplikacje internetowe. Umożliwiają one wygodne rezerwowanie wizyt online. System rezerwacji usług za pośrednictwem tej platformy przynosi liczne korzyści. Przedsiębiorcy z niego korzystający powinni pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z tak realizowanymi usługami. Nie wszyscy o tym pamiętali. Stało się to sporym problemem dla niektórych zakładów usługowych. Platformy cyfrowe będą udostępniać dane fiskusowi. Stało się tak na mocy wprowadzonej dyrektywy DAC7. Szef Krajowej Administracji Skarbowej otrzyma dane wszystkich użytkowników, którzy świadczą odpłatne usługi. Szczególnie fryzjerów, barberów i kosmetyczki. Nie ma przy tym znaczenia fakt prowadzenia działalności gospodarczej.

W artykule omówię trapiące wiele osób tematy. Wyjaśnię, jakie konsekwencje podatkowe mogą spotkać osoby i firmy świadczące usługi, które nie odprowadziły podatku od rezerwacji dokonanych przez platformy cyfrowe. Pamiętajcie, że nasze biuro rachunkowe w Gdańsku pomaga wybrnąć z problemów. Reprezentujemy bowiem firmy i przedsiębiorców przed urzędami skarbowymi i fiskusem. To najlepszy sposób, by uniknąć potencjalnych problemów z organami skarbowymi. Szczegóły naszej oferty są na końcu artykułu.

Cyfryzacja usług a obowiązki podatkowe

Platformy cyfrowe to jedno z najpopularniejszych narzędzi umożliwiających rezerwowanie usług online w branży beauty. Korzysta z niej wiele salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Korzystają także indywidualni usługodawcy. Zarządzają na nich harmonogramem wizyt. Poprawiają dostępność swoich usług. Niestety, nie oferują przypominania o obowiązkach podatkowych związanych z dochodami uzyskanymi z usługi. Według polskiego prawa każda sprzedaż usług musi być odpowiednio udokumentowana. Uzyskany zaś dochód opodatkowany. Nieprowadzenie ewidencji dochodów uzyskanych z platformy cyfrowej, prowadzi do problemów. Także nieodprowadzanie od nich podatku. Grozi to poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Ujawnienie danych z platform cyfrowych a działania organów skarbowych

Organy podatkowe zwracają obecnie szczególną uwagę na przedsiębiorców działających w sektorze beauty. Zwłaszcza tych, którzy korzystali z platform od stycznia 2023 roku. Urząd skarbowy prowadzić może bowiem wsteczną kontrolę odprowadzanych podatków. Cyfryzacja działa bowiem w wielu dziedzinach. Obecnie porównanie tych danych zajmie fiskusowi wiele tygodni. Zweryfikuje on, czy przedsiębiorcy prawidłowo zadeklarowali i odprowadzili podatek od zrealizowanych wizyt. Spać spokojnie mogą ci, którzy dopełnili wszelkich obowiązków. Sprawa komplikuje się, gdy wystąpi niezgodność. Dane mogą wykazać dochody z rezerwacji online nieujęte w ewidencji sprzedaży. Właściciele salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz barberzy mogą zostać wezwani do złożenia wyjaśnień. Jakie tu grożą konsekwencje? W takim przypadku nieprawidłowości mogą skutkować koniecznością dopłaty zaległych podatków wraz z odsetkami. Nie uniknie się też nałożenia kar finansowych. Należy liczyć się także ze szczegółową kontrolą skarbową w firmie.

Co należy zrobić w przypadku niezgodności podatków z zapisami z aplikacji rezerwacyjnych?

Co zrobić, kiedy usługi na platformach służących rezerwacji usług nie pokrywają się z podatkami? Użytkownicy platformy powinni porównać zaraportowane kwoty z danymi wykazanymi w deklaracjach podatkowych. To pierwszy i najważniejszy krok. Wskaże bowiem skalę nieprawidłowości. Należy wziąć pod uwagę także dochody zaewidencjonowane przy pomocy kasy fiskalnej. Poznając skalę problemu łatwiej wprowadzić środki naprawcze. Należeć do nich będą:

  • korekta złożonych deklaracji;
  • zapłata zaległych podatków wraz z odsetkami;
  • złożenie wyjaśnień;
  • zapłata ewentualnych kar finansowych;
  • uzupełnienie wynikających z utajnionych dochodów obowiązków. Może być to zakup kasy fiskalnej, czy konieczność rejestracji działalności.

Co powinny zrobić osoby świadczące usługi poprzez platformy cyfrowe bez rejestracji działalności? Wiele zależy od skali problemu. Niekiedy konieczne jest zgłoszenie działalności gospodarczej do CEIDG oraz złożenie brakujących deklaracji. Można też zlecić to do naszego biura rachunkowego w Gdańsku. Świadczymy bowiem usługi księgowe online. Reprezentujemy przy tym naszych Klientów przed Urzędem Skarbowym. Na każdym kroku współpracy wspieramy też wiedzą z zakresu aktualnego prawa podatkowego.

Jakie konsekwencje grożą za nieodprowadzanie podatków?

Nieodprowadzenie podatku od usług zarezerwowanych przez platformy cyfrowe może prowadzić do:

  • Dopłaty zaległego podatku. Jeżeli urząd skarbowy wykryje nieprawidłowości, przedsiębiorca będzie musiał uregulować zaległy podatek. Do tego odsetki za zwłokę naliczane od dnia, kiedy podatek powinien zostać zapłacony.
  • Kary finansowe. Oprócz dopłaty zaległego podatku przedsiębiorca może zostać obciążony karą finansową. Wysokość kary zależy od skali nieprawidłowości. W skrajnych przypadkach może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Kary te mogą być nałożone za nierzetelne prowadzenie ksiąg. Także za brak ewidencji sprzedaży czy unikanie płacenia podatków.
  • Kontrola skarbowa. Ujawnienie nieprawidłowości może skutkować dodatkową kontrolą skarbową. Dokładnie prześledzi historię finansową salonu. Tego typu działania zakłócają codzienną działalność. Narazić też może firmę na dodatkowe koszty związane z audytami podatkowymi. Wzrośnie też prawdopodobieństwo kontroli skarbowych w przyszłości.
  • Utrata reputacji. Prowadzenie działalności z nieprawidłowościami podatkowymi wpływa negatywnie na wizerunek. Klienci cenią uczciwość przedsiębiorstw. Negatywna opinia o problemach podatkowych może ich zniechęcić.

Jak uniknąć problemów z urzędem skarbowym?

Dziś wszystko wydaje się prostsze. Ujawnienie danych z platform do rezerwacji usług nauczyło wielu przedsiębiorców pilnowania ewidencji. Warto o tym pamiętać, by uniknąć problemów związanych z podatkami od usług rezerwowanych za pośrednictwem platformy cyfrowych. To kilka ważnych zasad:

  • Regularne ewidencjonowanie wszystkich dochodów. Czy rezerwacje pochodzą z platformy cyfrowych, czy innych źródeł, każdy dochód musi być ewidencjonowany. Oznacza to wystawienie paragonu lub faktury za każdą zrealizowaną usługę. Istotne jest wpisanie dochodu do ksiąg podatkowych.
  • Świadome korzystanie z platform cyfrowych. Przedsiębiorcy powinni być świadomi danych, jakie platformy cyfrowe gromadzi na jego temat. To informacje dotyczące rezerwacji i transakcji. Dlatego ważne jest, by każda taka usługa była ujęta w ewidencji sprzedaży.
  • Korzystanie z usług biura rachunkowego. Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym pozwala uniknąć wielu błędów podatkowych. Rozliczanie podatków leży po stronie doświadczonych księgowych. Dbają oni, by każda rezerwacja i usługa była odpowiednio udokumentowana. Minimalizuje to ryzyko problemów z urzędem skarbowym.
  • Śledzenie zmian w prawie podatkowym. Przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z przepisami podatkowymi. Te ulegają bowiem częstym zmianom. Jak pokazuje doświadczenie, niekiedy prawo to działa wstecz. Warto być świadomym tych zmian i dostosowywać do nich działalność. Zmiany te na bieżąco obserwują dobre biura rachunkowe. Warto zatem powierzyć księgowość firmy doświadczonej kancelarii.

Korzyści, jakie niesie współpraca z naszym biurem rachunkowym

Dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego jest ważne. Bez znaczenia jest przy tym wielkość działalności. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych salonów. Stała współpraca minimalizuje ryzyko problemów z urzędem skarbowym. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć taką współpracę:

  • Prawidłowe prowadzenie ewidencji. Księgowi dbają o to, aby każda transakcja była poprawnie ewidencjonowana. Także rezerwacje i usługi dokonane przez inne platformy cyfrowe. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć pewność, że wszystkie dochody są ujęte w księgach.
  • Terminowe rozliczenia. Nasze biuro rachunkowe gwarantuje terminowe składanie deklaracji. Eliminuje to ryzyko nałożenia kar za opóźnienia.
  • Doradztwo podatkowe. Doświadczeni księgowi to nie wszystko. Na stałe współpracujemy z certyfikowanym doradcą podatkowym i radcą prawnym. Służymy pomocą w zakresie optymalizacji podatkowej. To legalne zmniejszenie zobowiązań podatkowych, bez ryzyka nieprawidłowości.
  • Minimalizowanie ryzyka kontroli skarbowych. Prawidłowe rozliczenia i rzetelne prowadzenie ksiąg minimalizują ryzyko kontroli skarbowych. Pozwala to przedsiębiorcom skupić się na rozwoju swojej działalności. Zapewnia też spokojny sen.
  • Pomagamy w trudnych przypadkach. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Pomagamy w bardzo trudnych przypadkach podatkowych i skarbowych. Służymy przy tym wiedzą zespołu doświadczonych i znanych księgowych. Niejednokrotnie rozwiązywaliśmy skomplikowane problemy. Wielokrotnie z korzyścią dla Klienta.

Jesteśmy gotowi wspierać Państwa na każdym etapie współpracy. Zarówno pod względem prawnym, podatkowym, jak i księgowym. Zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.