W tym artykule omówię jeszcze dwie możliwości z jakich mogą skorzystać przedstawiciele branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.
Wczoraj opisałam możliwość umorzenia składek ZUS za miesiące lipiec, sierpień, wrzesień 2020r.
Całość możesz przeczytać tu: 👇
Tarcza 5.0 branżowa – umorzenie ZUS
Świadczenie postojowe
Otrzymasz pomoc w wysokości 2080zł maksymalnie 3 razy, jeśli Twój przeważający rodzaj działalności to:
- 79.11.A – działalność agentów turystycznych,
- 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Warunki jakie trzeba spełnić przy kodzie 79.11.A
mieszkasz w Polsce i jesteś obywatelem RP albo masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP, rozpocząłeś prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 r., masz przestój w prowadzeniu działalności z powodu COVID-19, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, np. umowy o pracę, zlecenia, chyba że podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. |
Warunki jakie trzeba spełnić przy kodzie 79.90.A
mieszkasz w Polsce i jesteś obywatelem RP albo masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP, masz przestój w prowadzeniu działalności z powodu COVID-19, zawiesiłeś prowadzenie działalności po 31 sierpnia 2019 r., Twoja działalność ma charakter sezonowy i w 2019 r. wykonywałeś ją maksymalnie przez 9 miesięcy, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, np. umowy o pracę, zlecenia, chyba że podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. |
Wniosek należy złożyć elektronicznie za pośrednictwem ZUS PUE na druku RSP-DB najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od miesiąca w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Jeśli Twoja sytuacja się nie poprawi w kolejnych miesiącach, możesz zawnioskować na druku RSP-DK o kontynuację. Maksymalnie możesz otrzymać 3x 2080zł.
Dodatkowe świadczenie postojowe
Jakie warunki musisz spełnić?
✅ Prowadzić przeważającą działalność w poniższym zakresie:
· 49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
· 77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana, · 79.11.A – działalność agentów turystycznych, · 90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych, · 90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych, · 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, · 93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana, · 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna. |
✅ uzyskać z tej działalności w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składamy wniosek przychód niższy o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu 2019 roku.
✅ wcześniej skorzystałeś ze świadczenia postojowego – otrzymałeś co najmniej jedno świadczenie.
Co otrzymam?
Otrzymasz pomoc 2080 zł albo 1300 zł maksymalnie 3 razy.
Kwota dodatkowego świadczenia postojowego jest opodatkowana! |
Wniosek należy złożyć elektronicznie za pośrednictwem ZUS PUE na druku RSP-DD najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od miesiąca w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
O kontynuację dodatkowego świadczenia postojowego również występujesz na druku RSP-DD (zaznaczasz opcję kontynuacja).
Dodatkowe świadczenie postojowe stanowi pomoc publiczną. ZUS może wystąpić do Ciebie o informacje na temat Twojej sytuacji ekonomicznej i otrzymanej już przez Ciebie pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Informacje te będą potrzebne do oceny dopuszczalności pomocy publicznej.
Agnieszka Larysa Kubiak
Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku